ENERGIA: Vietnam sa stane veľkým dovozcom uhlia
Hanoj 14. júna (TASR) - K vietnamskému pobrežiu dorazila v pondelok (13. 6.) prvá loď s indonézskym hnedým uhlím vhodným pre tepelné elektrárne. Predstaviteľ spoločnosti Vinacomin Wu-minh Hung uviedol, že sa tak otvorila nová dopravná tepna, ktorá umožní krajine uspokojovať rastúci dopyt po energetickom uhlí. Prvá loď ho doviezla vyše 9500 ton.
Vinacomin plánuje zvýšiť dovoz uhlia na 100 miliónov ton v roku 2020. Zámer spoločnosti však musí ešte schváliť vláda. Vietnam bude nakupovať energetické uhlie najmä v Indonézii, ale aj v Austrálii, Rusku a Kolumbii. Na uľahčenie dodávok paliva bude na juhu krajiny vybudovaný uhoľný prístav. V jeho blízkosti budú stáť elektrárne. Pokiaľ je však import uhlia nízky, na jeho prekládku stačia aj tradičné obchodné prístavy.
Vietnam ťaží aj vlastné uhlie, ale časom sa stane jeho čistým importérom. Vlani ho baníci vydolovali 44 miliónov ton, ale tento rok dôjde k poklesu ťažby o 6 %. Súčasne domáca spotreba tento rok vzrastie na 27,5 milióna ton, kým v roku 2009 bola 19 miliónov ton. Za prvých päť mesiacov tohto klesol vývoz uhlia z Vietnamu medziročne o 23,6 % na 6,6 milióna ton.
Informovala o tom agentúra Reuters.
1 jns pa

