ENERGIA: Maďarsko chce posilniť úlohu JE Paks na balkánskom trhu s energiou
Budapešť 14. júna (TASR) - Maďarská štátna elektrárenská spoločnosť MVM plánuje rozšíriť kapacity jadrovej elektrárne v Paksi a posilniť jej úlohu na energetickom trhu regiónu, najmä na západnom Balkáne a v Rumunsku. Uviedla to dnes spoločnosť MVM.
Maďarská vláda chce, aby sa MVM, ktorá je vlastníkom elektrárne, stala významným hráčom na trhu s elektrickou energiou v regióne. Budapešť, ktorá plánuje predĺžiť životnosť existujúcich štyroch blokov elektrárne o 20 rokov, by mala o rozšírení kapacít rozhodnúť v septembri, povedal dnes na tlačovej konferencii výkonný riaditeľ MVM Csaba Baji. Zatiaľ je podľa neho predčasné hovoriť o finančných otázkach, dodal však, že MVM bude hľadať partnerov, ktorí by sa mohli podieľať aj na výstavbe nových kapacít.
Podľa ministra pre hospodársky rozvoj Tamása Fellegiho Maďarsko potrebuje jadrovú energiu na pokrytie svojich energetických potrieb. "Som presvedčený, že Maďarsko nie je v situácii, keď si môže dovoliť vyradiť jadro ako zdroj elektrickej energie," povedal Fellegi. Dodal, že rozšírenie kapacít jadrovej elektrárne v Paksi bude súčasťou energetickej stratégie, o ktorej začne vláda diskutovať v posledných mesiacoch tohto roka. Zdôraznil však, že rozhodnutie musí vziať do úvahy výsledky záťažových testov elektrárne.
Informovala o tom agentúra Reuters.
1 dan gl

