Aktuality


ENERGIA: Írsko odštartuje privatizáciu predajom menšinového podielu v ESB


Dublin 14. septembra (TASR) - Írsko odštartuje privatizáciu predajom menšinového podielu v štátnej spoločnosti ESB, ktorá je dodávateľom elektriny v krajine. Privatizácia je podmienkou záchranného úveru, o ktorý muselo Írsko vlani požiadať Európsku úniu a Medzinárodný menový fond.

Predaj podielu v ESB už schválila vláda, ktorá dúfa, že by mohol priniesť do štátnej pokladnice 2 miliardy eur a analytici sa domnievajú, že by sa to mohlo podariť.

Menšinový podiel neznamená, že kupec získa nad firmou kontrolu, pripomenul v tejto súvislosti minister energetiky Pat Rabbitte.

Generálny riaditeľ ESB Padraig McManus vo februári vyhlásil, že predaj celej firmy, ktorá mala vlani zisk 2,7 miliardy eur, by mohol vyniesť 6 až 8 miliárd eur.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop