DOPRAVA: Obchvat Topoľčian je po 20 rokoch výstavby odovzdaný do užívania
Topoľčany 11. októbra (TASR)- Mesto Topoľčany by od dnešného dňa nemalo mať problém s dopravným preťažením svojho centra. Slovenská správa ciest odovzdala do užívania záverečnú časť obchvatu Topoľčian, čím sa tranzitná doprava kompletne presúva mimo centra. Na ukončenie obchvatu čakali vodiči 20 rokov. "Veľmi dlho trval celý ten proces prípravy. Stavba bola realizovaná v dvoch častiach, druhá časť bola rozdelená na dve etapy. Samotná realizácia tejto poslednej etapy trvala dva a pol roka," konštatoval generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Pavel Pavlásek. Stavebné náklady na druhú časť dosiahli 12,5 milióna eur. dielo bolo financované zo štátneho rozpočtu.
Celý obchvat mesta Topoľčany meria 8,1 kilometra a uľahčuje spojenie medzi Nitrou a Prievidzou bez potreby vojsť do mesta Topoľčany. Prvá časť obchvatu bola ukončená v roku 1993, o 13 rokov neskôr bola odovzdaná do užívania kruhová križovatka, ktorá je súčasťou obchvatu. Realizácia poslednej časti od kruhovej križovatky po koniec úseku v dĺžke 4 kilometre sa začala v roku 2008 a dnes bol kompletne ukončený obchvat spustený do prevádzky. Na celej dĺžke obchvatu sa nachádza 45 stavebných objektov, štyri mosty zo šiestich sú súčasťou hlavnej trasy. "Najväčším prínosom obchvatu je vyriešenie bezpečnosti dopravy v centre mesta, nezanedbateľný je aj ekologický prínos," uviedol Pavlásek.
Upozornenie: TASR vydáva k správe zvukový záznam a fotoreportáž.
svl

