Aktuality


DOPRAVA: Maďarská vláda chce predať svoj podiel v budapeštianskom letisku


Budapešť 10. júna (TASR) - Maďarská vláda chce urýchlene predať svoj podiel v budapeštianskom medzinárodnom letisku. Vyplýva to z rozhodnutia vlády, ktoré bolo zverejnené vo štvrtok (9.6.) večer.

Týždenník Heti Válasz pritom ešte vo štvrtok informoval, že Maďarsko chce odkúpiť 37,3-% podiel v letisku, ktorý je v rukách nemeckého stavebného koncernu Hochtief. Keďže aktuálne vlastní 25 % plus jednu akciu, po takejto akvizícii by vláda kontrolovala väčšinu.

Predchádzajúca socialistická vláda predala 75-% podiel v prevádzkovateľovi letiska britskému operátorovi letísk BAA v decembri 2005 za 464,5 miliardy HUF (1,75 miliardy eur). Odvtedy letisko niekoľkokrát zmenilo majiteľa. Okrem Hochtiefu vlastnia podiely v letisku prevažne súkromní investori.

Vo vládnej rezolúcii sa hovorí o okamžitom predaji štátneho podielu v budapeštianskom letisku, pričom predaj sa môže zrealizovať bez vyhlásenia súťaže.

Nie je jasné, či má vláda nejakého potenciálneho kupca, ani koľko chce získať z tohto predaja. Maďarské ministerstvo dopravy neodpovedalo na mailové otázky agentúry Reuters.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 264,68 HUF)

1 lom pop