CHRONOLÓGIA: Slovensko-srbské vzťahy na najvyššej úrovni
Bratislava 12. júna (TASR) - Dôležitým politickým a hospodárskym partnerom pre samostatnú Slovenskú republiku bola od roku 1993 Juhoslovanská zväzová republika (JZR), ktorá vznikla po rozpade Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávia (SFRJ) v roku 1992. JZR tvorili vlastne Srbsko a Čierna Hora. Predstavitelia bývalej Juhoslávie sa pod tlakom a za sprostredkovania Európskej únie (EÚ) 14. marca 2002 dohodli na transformácii Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) na nový štát s názvom Srbsko a Čierna Hora (SČH). Obe komory zväzového parlamentu prijali ústavu SČH a vyhlásili 4. februára 2003 vznik nového štátu, voľnej únie Srbsko a Čierna Hora (SČH). Únia mala spoločného prezidenta, vládu i parlament. Každá republika únie mala aj svojich predstaviteľov vládnej moci. Bývalá juhoslovanská republika Čierna Hora však 3. júna 2006 oficiálne vyhlásila nezávislosť, čím sa opäť zmenil názov štátu na Srbská republika.
TASR ponúka výberovú chronológiu vzťahov medzi Srbskou republikou a Slovenskou republikou (SR) na úrovni najvyšších ústavných činiteľov oboch krajín od 3. júna 2006 po vzniku Srbska, ktoré sa stalo následníckou krajinou voľnej únie SČH.
21.-23. augusta 2006 - Slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš začal v Belehrade návštevu, ktorá ho postupne zaviedla do Srbska, Čiernej Hory a Kosova. Na stretnutí so šéfom srbskej diplomacie Vukom Draškovičom a ďalšími predstaviteľmi Kubiš zdôraznil, že Slovensku mimoriadne záleží na tom, aby sa celý región západného Balkánu rozvíjal v podmienkach bezpečnosti a stability. Ján Kubiš sa v Belehrade stretol tiež s predsedníčkou koordinačného centra srbskej vlády pre Kosovo Sandou Raškovičovou-Ivičovou, ako aj s predstaviteľmi slovenskej komunity, ich politickými zástupcami i lídrami samosprávy jednotlivých obcí a kultúrnych inštitúcií.
2. októbra 2006 - Posilnenie spolupráce Slovenska a Srbska predovšetkým v ekonomickej oblasti bolo predmetom rokovaní, ktoré v rámci oficiálnej návštevy v Bratislave absolvoval srbský premiér Vojislav Koštunica. S premiérom SR Robertom Ficom hovorili aj o slovenskej krajanskej komunite vo Vojvodine a o procese upevňovania bezpečnosti, stability a demokracie na Balkáne. Koštunicu prijal taktiež prezident SR Ivan Gašparovič a predseda NR SR Pavol Paška, stretol sa i s ministrom zahraničných vecí SR Jánom Kubišom.
15. januára 2007 - O problematike prístupového procesu Srbska do EÚ, bilaterálnych vzťahoch i regióne západného Balkánu rokoval v Belehrade s prezidentom Borisom Tadičom, predsedom vlády Vojislavom Koštunicom, ako aj rezortným kolegom Vukom Draškovičom minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš.
12. marca 2007 - O budúcom štatúte Kosova a vnútropolitických procesoch v Srbsku rokoval v Belehrade s premiérom Vojislavom Koštunicom a prezidentom Borisom Tadičom šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš. Slovenský minister taktiež položil kyticu kvetov na cintoríne, kde je pochovaný expremiér Zoran Djindjič.
24.-25. apríla 2007 - Prezident Srbskej republiky Boris Tadič pricestoval na pozvanie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na oficiálnu návštevu Slovenska. Tadič sa stretol aj s premiérom SR Robertom Ficom a s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Navštívil tiež Ekonomické fórum na Ministerstve hospodárstva SR a položil veniec k pamätnej tabuli srbského dejateľa Vuka Karadžiča.
16. mája 2007 - Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš navštívil Srbsko ako prvý zahraničný politik po tom, čo parlament schválil novú vládu krajiny. Na stretnutí s Koštunicom šéf slovenskej diplomacie jednoznačne potvrdil, že Bratislava podporuje smerovanie Srbska do Európskej únie. Stretol sa aj so svojím srbským rezortným partnerom Vukom Jeremičom.
3.-4. decembra 2007 - Ministri zahraničných vecí Srbska a Slovenska, Vuk Jeremič a Ján Kubiš, sa v Belehrade zhodli na tom, že v súvislosti s otázkou budúceho štatútu Kosova treba predísť akýmkoľvek jednostranným krokom a že do prijatia novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN je treba rešpektovať rezolúciu č. 1244 z júna 1999.
1. februára 2008 - O postoji Srbska a Slovenska v prípade jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova rokoval v Bratislave minister zahraničných vecí Srbska Vuk Jeremič so šéfom slovenskej diplomacie Jánom Kubišom.
21.-22. apríla 2008 - Otázka štatútu Kosova a vzťahy medzi EÚ a Srbskom boli témami rokovaní slovenského ministra zahraničných vecí Jána Kubiša s premiérom Srbska Vojislavom Koštunicom, srbským ministrom obrany Draganom Šutanovcom, ako aj so svojím srbským rezortným partnerom Vukom Jeremičom.
8. júla 2008 - Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš uskutočnil pracovnú návštevu Srbskej republiky. Počas nej sa stretol s novou predsedníčkou srbského parlamentu Slavicou Djukičovou-Dejanovičovou a srbským ministrom zahraničných vecí Vukom Jeremičom. Za najdôležitejšiu časť rokovaní v Belehrade označil šéf slovenskej diplomacie diskusie o rozvoji bilaterálnych vzťahov s akcentom na rozvoj ekonomickej spolupráce. Kubiš tiež vyjadril záujem vlády SR spolupracovať so srbskou stranou i so zástupcami krajanov pri rozvoji života slovenských komunít vo Vojvodine.
13. októbra 2008 - Premiér SR Robert Fico odcestoval v sprievode štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Petra Žiga na oficiálnu návštevu Srbska. Témou rozhovorov predsedov vlád Srbska a Slovenska Mirka Cvetkoviča a Roberta Fica boli vzájomné slovensko–srbské vzťahy, hospodárska a obchodná spolupráca medzi SR a Srbskom a možnosti ich ďalšieho zintenzívnenia. Premiér SR, ktorého sprevádzala delegácia podnikateľov, počas návštevy Belehradu otvoril obchodné fórum Slovensko-Srbsko. Fica prijal aj srbský prezident Boris Tadič.
2. apríla 2009 - Srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič prisľúbil, že jeho krajina sa postará o to, aby sa slovenská menšina mala u nich čo najlepšie. Na stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom a ministrom zahraničných vecí SR Miroslavom Lajčákom v Bratislave zároveň zdôraznil, že spolupráca s vojvodinskými Slovákmi je dobrá.
12. júna 2009 - Ministri zahraničných vecí Slovenskej republiky a Srbska Miroslav Lajčák a Vuk Jeremič sa v Bratislave neformálne stretli na večeri v sprievode svojich manželiek. Ministri hovorili o celej škále otázok súvisiacich s vývojom na západnom Balkáne a procesom integrácie Srbska do Európskej únie.
19.-21. júna 2009 - Slovenský prezident Ivan Gašparovič sa v srbskom Novom Meste prvé dva dni zúčastnil na 16. summite stredoeurópskych prezidentov a absolvoval krátke bilaterálne stretnutia so svojim partnerom Borisom Tadičom. Gašparovič v rámci svojej prvej pracovnej cesty v druhom funkčnom období pozdravil slovenských krajanov žijúcich v severosrbskej Vojvodine.
21. septembra 2009 - Na Slovensko pricestoval na pozvanie premiéra Roberta Fica jeho srbský partner Mirko Cvetkovič. Jednou z tém spoločného rokovania bola možnosť odovzdania slovenských skúseností srbskej strane pri jej integračných snahách do EÚ. Premiéri spoločne otvorili v Bratislave slovensko-srbské ekonomické fórum. Cvetkoviča prijali tiež prezident SR Ivan Gašparovič a predseda slovenského parlamentu Pavol Paška.
2.-3. októbra 2009 - Pretrvávajúcu podporu Slovenska európskym snahám Srbska prisľúbil v rokovaní s najvyššími predstaviteľmi krajiny v Belehrade - s prezidentom Borisom Tadičom, premiérom Mirkom Cvetkovičom a šéfom srbskej diplomacie Vukon Jeremičom - minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Lajčák rokoval aj s predsedníčkou srbského parlamentu Slavicou Djukičovou-Dejanovičovou, s podpredsedom srbskej vlády pre európsku integráciu Božidarom Djeličom a so srbským ministrom práce Rasimom Ljajičom zodpovedným za spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.
2.-4. decembra 2009 - Slovenský prezident Ivan Gašparovič odcestoval na oficiálnu návštevu Srbskej republiky. Hlavu štátu sprevádzali minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek a početná skupina slovenských podnikateľov. V Belehrade sa Gašparovič stretol so srbským prezidentom Borisom Tadičom, srbským premiérom Mirkom Cvetkovičom a predsedníčkou srbského parlamentu Slavicou Djukičovou-Dejanovičovou. Gašparovič následne odcestoval do vojvodinského Nového Sadu, kde sa stretol s predsedom Výkonnej rady Bojanom Pajtičom a slovenským evanjelickým biskupom Samuelom Vrbovským. Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek podpísal protokol o prehlbovaní ekonomických vzťahov v oblasti energetiky a baníctva so svojím srbským kolegom ministrom baníctva a energetiky Petarom Škundrićom.
8.-9. februára 2010 - Srbská republika má na ceste do EÚ v Slovensku dobrého priateľa a podporovateľa. Po stretnutí s predsedníčkou srbského parlamentu Slavicou Djukičovou-Dejanovičovou v Bratislave to uviedol predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD). Predsedníčku srbského parlamentu prijal aj prezident SR Ivan Gašparovič.
19.-27. septembra 2010 - Prezident SR Ivan Gašparovič sa počas 65. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v USA stretol so srbským prezidentom Borisom Tadičom. Gašparovič zdôraznil, že pozícia SR vo vzťahu ku Kosovu sa nezmenila. SR trvá na dodržiavaní medzinárodného práva a rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, a preto SR nezávislosť srbskej provincie Kosovo neuznalo.
5. októbra 2010 - Slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda navštívil Srbsko. V Belehrade potvrdil nemennosť slovenskej pozície v otázke uznania nezávislosti Kosova a súčasne povzbudil Belehrad k hľadaniu riešenia, ktoré zlepší regionálnu spoluprácu. Na rokovaniach so srbským prezidentom Borisom Tadičom, srbským predsedom vlády Mirkom Cvetkovičom a srbským ministrom zahraničných vecí Vukom Jeremičom hovoril aj o tom, ako využiť novú dynamiku vzťahov EÚ a Srbska po prijatí rezolúcie VZ OSN v súvislosti s poradným posudkom Medzinárodného súdneho dvora.
5. novembra 2010 - Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda potvrdil na stretnutí s Mladanom Dinkičom v Bratislave jasnú podporu Slovenska srbskej integrácii do Európskej únie. Dinkič poďakoval za slovenský prístup v otázke riešenia štatútu Kosova. Súčasne zdôraznil, že hlavnou prioritou krajiny je európska integrácia. Obaja partneri vyjadrili záujem o ďalší rozvoj hospodárskych vzťahov a o zvýšenie objemu slovenských investícií v Srbsku.
4.-5. januára 2011 - Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda odcestoval do Belehradu na pracovnú návštevu Srbskej republiky. Šéf slovenskej diplomacie vystúpil 5. januára 2011 ako čestný hosť na porade veľvyslancov srbskej diplomacie. Súčasťou programu návštevy bolo aj rokovania ministra Dzurindu s prezidentom Srbska Borisom Tadičom a so srbským ministrom zahraničných vecí Vukom Jeremičom.
20 jč mitt

