CHRONOLÓGIA: Rokovania predstaviteľov lekárskych odborov
Bratislava 25. novembra (TASR) - Lekárski odborári sa dnes na poludnie opäť stretli za rokovacím stolom s premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom zdravotníctva Ivan Uhliarikom. Rokovanie so šéfkou kabinetu pravdepodobne nebude také dlhé ako to posledné, ktoré trvalo asi šesť hodín. Premiérka má o 15.00 h naplánované stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom.
Ako pred stretnutím priblížil šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár, premiérka im dnes poslala zmenený návrh memoranda, ktoré by malo reflektovať ich požiadavky. Podľa jeho slov však negarantuje všetkým štrajkujúcim lekárom návrat do práce. Iná má byť aj úprava miezd, aká, nekonkretizoval.
Lekárski odborári už začiatkom roku 2011 upozorňovali na nesúhlas so situáciou v zdravotníctve. Tvrdili, že ak ministerstvo nesplní ich požiadavky, podajú hromadné výpovede. Požiadavky formulovali do štyroch bodov - dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
TASR prináša výberovú chronológiu udalostí súvisiacich s vývojom situácie v rezorte zdravotníctva od začiatku tohto roka.
15. februára 2011 - Dočasný predseda Lekárskeho odborového zduženia (LOZ) Michal Polician potvrdil, že prepad miezd pracovníkov v zdravotníctve, ktorý by mohol nastať v dôsledku nižších platieb zdravotných poisťovní pre nemocnice, je neprijateľný. Zdravotníci v tomto roku požadujú desaťpercentný rast miezd.
- Na ministerstve zdravotníctva SR sa uskutočnilo rokovanie so zástupcami zdravotníckych odborárov, LOZ, riaditeľmi nemocníc a Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS). Stretnutie bolo zamerané na transformáciu štátnych zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti. Nesúhlas s transformáciou vyslovilo LOZ, podľa ktorého je tento krok zbavovaním sa zodpovednosti vlády za poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
9. marca 2011 - Vláda SR sa na svojom zasadnutí zaoberala aj požiadavkami pracovníkov v zdravotníctve na úpravu platov. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik vyhlásil, že rešpektuje právo zdravotníkov na lepšie pracovné a platové podmienky, upozornil ale na problém zadlženia nemocníc a situáciu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.
6. apríla 2011 - Slovenskí lekári požiadali vládu a parlament o okamžité zvýšenie platby za poistencov štátu zo súčasných 4,32 na 4,78 percenta z vymeriavacieho základu.
29. apríla 2011 - Na Úrade vlády SR v Bratislave sa stretli predstavitelia lekárskych odborov s premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom zdravotníctva SR Ivanom Uhliarikom.
6. mája 2011 - Predstavitelia LOZ oznámili, že združenie plánuje vyzvať slovenských lekárov na podanie hromadných výpovedí. Odborári požadujú - okrem iného - aj garanciu postupného navýšenia základných platov lekárov tak, aby najneskôr od roku 2013 dosiahli 1,5 až trojnásobok priemernej mzdy v závislosti od dosiahnutého vzdelania a práce.
31. mája 2011 - Zdravotníci po stretnutí na pôde Slovenskej lekárskej komory dali vláde ultimátum. Pokiaľ do 15. júna nesplní ich podmienky, ktoré by mali pomôcť lepšiemu financovaniu zdravotníctva, pristúpia k nátlakovým akciám. Patria k nim aj hromadné výpovede lekárov.
22. júna 2011 - Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo Lekárske odborové združenie (LOZ), aby si sadlo za rokovací stôl s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom a prestalo odkazovať svoje požiadavky cez médiá.
- Predseda LOZ Marián Kollár oznámil, že ochota odborov na dialóg sa môže veľmi rýchlo zmeniť na český scenár. Podávanie výpovedí nevylúčil už túto jeseň.
1. júla 2011 - Deklaráciu k pripravenosti ukončenia pracovného pomeru podpísalo vyše 2000 lekárov.
20. júla 2011 - Deklaráciu o pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru podpísalo k tomuto dňu 3249 lekárov zo 48 nemocníc.
23. augusta 2011 - Ochotu pripojiť sa k hromadným výpovediam podľa vzoru svojich českých kolegov prejavilo na Slovensku do tohto dňa 3827 lekárov z 51 nemocníc.
14. septembra 2011 - Predstavitelia LOZ informovali, že pod hromadné výpovede sa doteraz podpísalo takmer 1500 lekárov spomedzi asi 6500 v slovenských nemocniciach.
1. októbra 2011 - Predstavitelia LOZ potvrdili, že výpovede podalo vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. V nemocniciach celkovo pracuje asi 6500 lekárov.
5. októbra 2011 - V Bratislave rokovali predstavitelia LOZ s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. Predseda LOZ Marian Kollár oznámil, že lekári budú v podávaní výpovedí pokračovať. Najväčšia nezhoda medzi ministrom a odbormi aj naďalej pretrváva v otázke transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú odbory žiadajú zastaviť. Rozbehnutú transformáciu, naopak, nechce zastaviť minister.
15. októbra 2011 - Predstavitelia LOZ deklarovali, že pád vlády Ivety Radičovej nemení nič na ich štyroch požiadavkách a potrebe urgentných krokov na zabezpečenie funkčného systému poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
17. októbra 2011 - Lekárske odbory vyzvali poslancov Národnej rady SR, aby prostredníctvom zmeny zákona zastavili transformáciu štátnych zdravotníckych zariadení z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti.
19. októbra 2011 - Lekárske odbory po rokovaní s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom nedospeli k dohode.
2. novembra 2011 - V Bratislave sa uskutočnilo stretnutie predstaviteľov LOZ s ministrom zdravotníctva SR Ivanom Uhliarikom. Keďže účastníci stretnutia k dohode nedospeli, lekári avizovali, že by sa chceli stretnúť s premiérkou Ivetou Radičovou a prezidentom Ivanom Gašparovičom.
- Minister Uhliarik na rokovaní vlády avizoval, že tento mesiac predloží vláde na schválenie stanovy a zakladateľské listiny akciových spoločností v prípade 24 nemocníc.
7. novembra 2011 - Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) po stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom upozornila, že už nemá možnosť predložiť na rokovanie vlády návrh ministerstva zdravotníctva na transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Dôvodom je súčasný legislatívny stav, v ktorom exekutíva potrebuje súhlas prezidenta na túto zmenu, čo však nemá.
- Lekárom nestačí pozastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré avizoval prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová. Žiadajú definitívne zrušenie transformácie zákonom.
16. novembra 2011 - V Bratislave sa stretli predstavitelia LOZ s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. K dohode v zásadných veciach neprišlo.
17. novembra 2011 - Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik predstavil memorandum, ktoré reaguje na požiadavky lekárov. LOZ začiatok diskusie o naplnení ich požiadaviek privítalo, odmietlo ale skutočnosť, že minister informoval o memorande najskôr v televízii.
18. novembra 2011 - Lekárske odbory na ministerstvo zdravotníctva priniesli vlastný návrh memoranda, definujúceho požiadavky lekárov.
21. novembra 2011 - Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik začal ďalšie rokovanie s lekármi. Šéf rezortu prišiel s ponukou navýšenia základných platov lekárov o 300 eur. K dohode účastníkov stretnutia neprišlo.
22. novembra 2011 – Poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru požiadali ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), aby predložil plán fungovania nemocníc po 1. decembri. V tento deň totiž vyprší výpovedná lehota vyše 2000 lekárom, ktorí k 1. októbru podali výpoveď.
23. novembra 2011 - Prezident SR Ivan Gašparovič dal vláde a Lekárskemu odborovému zväzu (LOZ) ultimátum. Buď do 26. novembra príde k dohode, alebo musí kabinet vyhlásiť núdzový stav. Lekári tak podľa prezidenta budú musieť nastúpiť do zamestnania a stratia akúkoľvek výhodu, akú prezentovali vo svojom memorande.
- Predstavitelia LOZ rokovali s premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. K dohode nedospeli ani po šiestich hodinách rozhovorov. Lekárskym odborárom sa máli zvýšenie platov v priemere o 300 eur, ktoré navrhuje Ministerstvo zdravotníctva SR.
25. novembra 2011 - Lekárski odborári vyzvali vládu, aby prehodnotila vyhlásenie núdzového stavu v prípade, že s lekármi nenájde dohodu na ich požiadavkách. "Vnímame to ako neprijateľný akt sily a bezprecedentnú snahu v ponovembrovom vývoji zastrašiť celú profesijnú skupinu, aby sa vzdala svojho zápasu o dôstojné životné podmienky. Je to nezlučiteľné s princípmi demokracie", napísali v spoločnom stanovisku šéfovia klubov Lekárskeho odborového združenia (LOZ).
20 jč mitt

