Aktuality


BRATISLAVA: Počas týždňa mobility si 4000 občanov zabezpečilo mestskú kartu


Bratislava 26. októbra (TASR) – Mesto Bratislava považuje svoje aktivity počas Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorý bol od 16. do 25. septembra, za úspešné. Chce pokračovať v zlepšovaní dopravy alternatívnymi formami, preferenciou MHD a ďalšími projektmi.

"Naše zapojenie do týždňa nebolo formálne. Mali sme so spoluorganizátormi šesť besied a viaceré podujatia, medzi nimi v tomto volebnom období otvorenie prvej cyklotrasy v meste na Košickej ulici," na dnešnej tlačovej konferencii konštatoval primátor Milan Ftáčnik.

Spomenul aj úspešnú spoločnú jazdu 2000 cyklistov a korčuliarov centrom mesta, inovatívny projekt Parking Day či bezplatné cestovanie MHD pre držiteľov Bratislavskej mestskej karty. "Toto zvýhodnenie malo odozvu, pretože počas ETM si v Dopravnom podniku aktivovalo kartu 4000 občanov, kým dovtedy ju malo 10.000," povedal Ftáčnik.

Naopak, neúspešný bol Deň bez áut, čo podľa primátora je dlhodobá záležitosť, aby majitelia áut uprednostnili verejnú dopravu pred individuálnou. K tomu budú smerovať ďalšie kroky mesta na zlepšenie dopravy – vytváranie samostatných pruhov pre autobusy a trolejbusy MHD či zrýchlenie električkovej dopravy na Račianskej radiále a inde.

"Rozhodli sme o obstarávaní dopravného generelu a pripravujeme koncepciu parkovania. Možno už v januári 2012 bude tento dokument pripravený na diskusiu," dodal Ftáčnik

Na vyhodnotení mestského projektu ETM odovzdali zástupcovia združenia Cyklokoalícia primátorovi petičné hárky za 5% finančných prostriedkov z rozpočtu mesta na zlepšenie cyklodopravy. Petíciu od augusta v uliciach Bratislavy a na internete podpísalo 3336 ľudí. Jej podporu vyjadrili nielen cyklisti, ale aj rodičia s deťmi, seniori a chodci, keďže zlepšenia pre cyklistov vedú k uliciam bez bariér. "Počas ETM sme sa zúčastnili viacerých podujatí, niektoré boli organizované prvýkrát na Slovensku. Ľudia prejavovali záujem o zmenu trvalých riešení v doprave. Jednou z nich sú financie na podporu cyklodopravy," zdôvodnil Tomáš Peciar z Cyklokoalície.

Na túto petičnú požiadavku zareagoval primátor vyjadrením: "Päť percent je teraz veľký sen, pretože to predstavuje 7,5 milióna eur. Ale ak nemáme sny, nemôžeme robiť veľké veci. Je to oprávnená požiadavka a podnet, o ktorom budeme vážne diskutovať."

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam

ep pa