Aktuality


BRATISLAVA: Mestskí poslanci schválili zachovanie PKO (2)


Bratislava 30. júna (TASR) - Mestské zastupiteľstvo (MsZ) schválilo dnes zachovanie celého nábrežného Parku kultúry a oddychu (PKO). Žiada v ňom okrem iného primátora Milana Ftáčnika, aby zabezpečil uvedenie PKO do verejnej prevádzky v súlade s jeho využívaním do decembra 2010 na základe dohody s vlastníkom pozemku o vecnom bremene.

"V prípade, že nedôjde k dohode, má Ftáčnik podať určovaciu žalobu na vysporiadanie vzťahov v dotknutom území (nábrežie PKO)," uvádza sa v prijatom uznesení.

"Budeme čakať na oficiálne doručenie materiálu z MsZ a následné sa k nemu vyjadríme," reagovala pre TASR po hlasovaní hovorkyňa projektu Nové PKO Marta Bujňáková za investora Henbury Development.

Rozsiahle uznesenie predložil poslanec Ivo Nesrovnal (SDKÚ-DS, Most-Híd), podľa neho treba prezentovať sebavedomejší prístup mesta v rokovaniach s investorom Henbury Development. Ten podal na mesto tri žaloby. Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD) po hlasovaní poďakoval všetkým, ktorí sa zúčastnili na verejnej diskusii o PKO. V rozprave k tomuto bodu vystúpili viacerí občania, aj hlavná architektka mesta Ingrid Konradová. Schválenie uznesenia privítali občania potleskom.

MsZ podľa uznesenia súhlasí s vyhlásením stavebnej uzávery v území po dobu obstarávania územného plánu zóny (ÚPZ) až do prijatia ÚPZ s cieľom zaregulovať územie z hľadiska verejného záujmu.

V rokovaniach s vlastníkom pozemku pod PKO - investorskou spoločnosťou Henbury Development - MsZ žiada primátora rokovať z pozície neplatnosti zmluvy o spolupráci, ktorú podpísal ešte bývalý primátor Andrej Ďurkovský. Poslanci ďalej žiadajú primátora, aby navrhol zámenu pozemkov v areáli PKO s pozemkami mimo dotknutého územia a aby neuzatváral s investorom žiadnu dohodu o tomto území pred predložením projektu zástavby na nábreží zo strany firmy na vyjadrenie MsZ.

Návrh pôvodného uznesenia, o ktorom MsZ nehlasovalo, obsahoval tiež zachovanie celého PKO a dohodu s investorom s podmienkami. Jednou z nich bolo nadobudnutie vlastníckych práv k pozemkom pod PKO od investora na základe výmeny za pozemky pod budovami Výskumného ústavu vodného hospodárstva (VÚVH) vo vlastníctve štátu. Primátor Ftáčnik o tom hovoril s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Tá podľa neho povedala, že je to v prvom rade vecou mesta. Minister životného prostredia SR József Nagy (Most-Híd) upozornil Ftáčnika, že časť priestoru zaberajú laboratóriá VÚVH, ktoré pracujú aj na objednávky zo zahraničia.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 3. a posledný odsek.

vlk pa