BANSKÁ BYSTRICA: V prírodnom jazere na plážovom kúpalisku sa dá opäť plávať
Banská Bystrica 3. júna (TASR) – Návštevníci banskobystrického plážového kúpaliska môžu túto sezónu využiť prírodné jazero aj na kúpanie. Naposledy sa tu plávalo pred vyše 20 rokmi. Doteraz sa na jazere dalo iba člnkovať a bicyklovať na vodných bicykloch. Jazero má rozlohu 2,5 hektára.
"Už je rozdelené bójami na tú časť, kde sa dá kúpať a dá sa plávať, a na časť, kde sa bude pokračovať v člnkovaní a vo vodnom bicyklovaní," uviedol TASR Juraj Sninský, konateľ spoločnosti AQUALAND Slovakia s.r.o., ktorá prevádzkuje plážové kúpalisko. Prenajaté ho má od mesta.
Pri jazere urobili už minulý rok piesočnatú pláž. Pri pláži, ktorá je v severozápadnej časti jazera, tiež sprevádzkovali sprchy.
Podľa slov Sninského urobili už minulý rok v auguste po rôznych opatreniach kontrolné merania v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) a mikrobiologické a biochemické odbery. Keďže výsledky boli pozitívne, pokračovali v prípravných prácach na túto sezónu, aby to tak bolo aj v jej začiatku. Zrekonštruovali sedimentačnú nádrž, odobrali časti panelov z dna jazera, časť panelov nahradili štrkom a nasadili tam bylinožravé amure. "Podarilo sa nám dosiahnuť to, že máme rozhodnutie od RÚVZ Banská Bystrica, že môžeme prevádzkovať jazero aj na kúpanie," dodal Sninský.
ver pa

