Aktuality


B.GRAVE: Nie je dôležité iba prilákanie priemyslu, ale aj jeho dlhodobá podpora


Bratislava 12. júna (TASR) - Slovensko sa počas svojho krátkeho života ako samostatného štátu naučilo lákať zahraničných investorov. Išlo najmä o priemyselné firmy, z automobilového, elektrotechnického či strojárskeho segmentu. Jednou z nich je aj skupina Bekaert, zaoberajúca sa najmä výrobou oceľových konštrukcií, ktorá má v SR dva závody.

Ako však v rozhovore pre TASR v rámci projektu Osobnosti: tváre, myšlienky upozorňuje výkonný riaditeľ tejto medzinárodnej spoločnosti Bert De Grave, lákanie nie je to jediné dôležité. Politika a jej opatrenia by mali totiž smerovať aj k udržaniu investorov, ktorí sa v prípade nepriaznivého prostredia sťahujú do iných štátov.

- Ako vnímate podnikateľské prostredie na Slovensku z pohľadu vašej firmy, ktorá tu už niekoľko rokov pôsobí?-

Samozrejme, Slovensko sa muselo tiež adaptovať, nie len tým, že sa stalo samostatnou krajinou, ale potom tiež vstúpilo do Európskej únie, následne začalo používať euro. Všetky tieto elementy nám pomohli. Ja viem, že nie je ľahké sa integrovať, nie je ľahké pre nezávislú krajinu všetko zorganizovať a začať zo správneho konca, ale myslím, že my sme tu našli možnosti, prostriedky a podporu, ktorú potrebujeme.

Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako bude Slovensko naďalej pokračovať v uskutočňovaní svojej politiky tak, aby aj naďalej podporovalo priemysel, pretože chyba, ktorú by nemal nikto robiť, je prilákať priemysel a následne to nechať tak. Potom sa totiž priemysel pohybuje veľmi rýchlo. Myslím, že je veľmi dôležité zabezpečiť, aby politika a jej opatrenia udržali priemysel, aby ho aj naďalej podporovali. Priemysel naozaj vytvára pracovné miesta, naozaj vytvára skutočnú pridanú hodnotu a myslím, že je veľmi dôležité sa uistiť, že sa toto sa deje.

Taktiež sú tu isté prvky, ktoré by mali byť sledované, ako kvalita pracovnej sily či dostupnosť dobrého manažmentu. Myslím, že si to vyžaduje správne plánovanie, podporu a uistenie sa, že sú dostupné rozhodujúce elementy udržania konkurencieschopnosti. Toto bude hlavnou výzvou, ktorá sa ale dá dosiahnuť.

-Čo si myslíte o vzdelaní, kvalifikácii Slovákov? Spolupracujete tiež s vysokými či odbornými školami?-

Áno, snažíme sa spolupracovať na všetkých nových miestach, kde začíname pôsobiť. Kamkoľvek ideme, snažíme sa spolupracovať s vysokými školami, a to z viacerých dôvodov. V prvom rade sa pokúšame nájsť dobré výskumné zariadenia, ktoré by mohli pre nás pracovať. To je jedným z faktorov, ale druhý je rozhodne to, aby sme sa ubezpečili, že máme dobrých a kvalifikovaných ľudí na prácu v továrňach.

A ide o viac, ako len pracovať v továrňach, pretože koniec koncov, ak ide o veľkú platformu, akou je Slovensko, chceli by sme mať aspoň pár ľudí, ktorých môžeme využiť v skupine, a takých dnes máme. Niektorí naši ľudia zo Slovenska začínajú v Rusku, rozbiehajú dôležité segmenty v našej globálnej nákupnej organizácii. Takýchto ľudí potrebujeme, potrebujeme, aby kvalifikáciu a tiež skúsenosti, ktoré získali na Slovensku, priniesli aj do iných tovární a prevádzok.

Je veľmi príjemné vidieť, že Slováci, kvalifikovaní ľudia na Slovensku majú ochotu byť mobilní, pretože práve toto je veľmi dôležité pre skupinu ako je Bekaert. Nie všetci túto ochotu majú.

-Ako sa bude podľa vás ekonomicky vyvíjať centrálna Európa? Akú rolu budú hrať v tomto vývoji globálne firmy, akou je napríklad aj Bekaert?-

Stredná Európa sa pre nás naozaj stáva Európou, je to stredový bod, už to nie je viac východná Európa. Pre nás je to výrobná platforma pre západ aj východ Európy. Ste naozaj na križovatke a veľmi dôležitou križovatkou. Významným elementom bude dostupnosť pracovnej sily, kvalitná pracovná sila, a to bez inflácie kvôli nákladom.

Ak sem všetci prídu, pozrú sa a povedia: Títo ľudia boli školení desať rokov, kúpim ich a ich schopnosti využijem vo svojom závode. Toto veľmi určuje ďalší rozvoj, keď niekto ďalší prichádza, dostanete sa do konkurencie, ktorá nie je vždy potrebná.

Slovensko je pre nás miestom, kde sa chceme ďalej rozvíjať, máme tu k dispozícii všetko, pracovnú silu, energie, ktoré sú vždy dôležité pri našom podnikaní, dopravné zariadenia a blízkosť surovín. Zároveň s eurom odpadla menová výmena, takže toto je ďalšou výhodou. Viem, že veľa ľudí v Európe má v súčasnosti pochybnosti ohľadne používania eura, môžem však povedať, že je to veľmi dobrá vec pre čokoľvek spojené s priemyslom, pretože to vytvára určitú stabilitu.

-Ako by ste opísali rozdiel pri podnikaní v centrálnej Európe v porovnaní so západnou či ostatným svetom?-

V prípade západnej Európy si myslím, že neexistujú žiadne rozdiely, pretože to, čo vidíme, je, že väčšina našich zákazníkov urobila rovnaký krok. Stále máme rovnakých zákazníkov. Rozhodne si myslím, že Slovensko je naozaj súčasťou Európy, a tak ide o rovnaký spôsob podnikania.

Rozdiel je, keď idete do Ruska. Musíme si nájsť spôsob, ako v tejto krajine pôsobiť, ide o inú krajinu, iné prostredie, úplne inú štruktúru, je nám to oveľa menej známe. Budeme musieť nájsť cestu a miesto, kde môžeme byť najefektívnejší. Aktuálne sme veľmi spokojní, kde sme, ale ide o špeciálnu ekonomickú oblasť, takže uvidíme, ako sa to bude ďalej vyvíjať.

-Bekaert prednedávnom ohlásil svoje štvrťročné výsledky za prvý kvartál tohto roka. Vaša spoločnosť tak opäť zaznamenala rast tržieb, v čom tkvie váš úspech?-

Myslím, že Slovensko môže byť veľmi dobrým príkladom toho, čo je základným dôvodom nášho úspechu. Robíme rýchle rozhodnutia a robíme ich úplne transparentne. Ktokoľvek je pre spoločnosť dôležitý, vie čo firma robí, akcionári, predstavenstvo. Politikov prinášame do našej spoločnosti. Je pre nás dôležité, aby ľudia videli, čo robíme, takže každý chápe, čo sa deje. Skutočným úspechom sú samozrejme rýchle a transparentné rozhodnutia, byť v blízkosti potenciálnych trhov a schopnosť reagovať.

Problémom v západnej Európe bolo, že sme mali len výrobky s vysokou pridanou hodnotou, pretože sme chceli vyrábať s nízkym podielom práce. Ak sa v tomto segmente niečo pokazilo, nemali ste kam ustúpiť a nie ste ani konkurencieschopní v kríze, pretože ste stále príliš drahí.

Keď sme prichádzali na Slovensko, urobili sme ťah, ktorý zlepšil našu konkurenčnú pozíciu, boli sme schopní na Slovensko priniesť dobré produkty, byť viac konkurencieschopní, ale zároveň v rovnakom čase schopní tvoriť komoditné produkty. A to je to, čo nám v kríze pomohlo, pretože sme boli zasiahnutí pri našich top produktoch, ale boli sme ich schopní čiastočne nahradiť komoditnými produktmi.

-Takže toto je vaša rada, ako sa dostať z krízy, ako prekonať horšie časy v podnikaní?-

Ide o uistenie sa, že viete reagovať veľmi rýchlo a rozsah vašich reakcií je dostatočne veľký. My sme silne zameraní na technológie, ale taktiež sme silní v aplikáciách, a tu musíme zostať. Ak by sme boli príliš zameraní iba na výrobky s vysokou pridanou hodnotou, tak by sme veľmi veľa utrpeli.

Rozhovor s Bert De Graveom je súčasťou nového multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobnosti slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

emu pop