AGRO: Poliaci vykupujú v Nemecku cukor, tamojšie obchody obmedzujú predaj
Londýn/Berlín 6. júna (TASR) - Niektoré nemecké supermarkety v pohraničných oblastiach s Poľskom začali obmedzovať predaj cukru po tom, čo ho Poliaci začali hromadne vykupovať.
Hovorca nemeckého reťazca Metro uviedol, že niekoľko supermarketov Real patriacich tejto sieti pri hraniciach s Poľskom začalo obmedzovať predaj cukru na osem vreciek na osobu. Odmietol však informácie nemeckého týždenníka Focus, podľa ktorého je cukru nedostatok a uviedol, že ide o lokálny problém. Týždenník napísal, že rastúce ceny cukru vo svete spôsobujú, že producenti majú menší záujem o predaj komodity v Európskej únii, kde sú ceny regulované.
Poľský minister poľnohospodárstva ešte v marci vyzval Brusel, aby zvýšil horný limit na produkciu cukru v EÚ s tým, že špekulácie na trhu a panika medzi ľuďmi spôsobili prudké zvýšenie cien. Aj zdroje z poľského trhu s cukrom, ktoré si neželali byť menované, uviedli, že zvýšenie cien spôsobili a Poliakov na nákupy do susedného Nemecka vyhnali šíriace sa informácie o nedostatku cukru na trhu.
Zdroj z Európskej komisie informoval, že Brusel už približne dva týždne registruje, že niektoré maloobchodné siete vo východnom Nemecku, ako napríklad Aldi, zaviedli limity na nákup cukru kvôli nájazdom Poliakov. Zdroj však zároveň dodal, že komisia "absolútne nediskutuje" o dočasnom zvýšení produkčných kvót cukru v únii, ako tvrdil časopis Focus.
Celosvetové zásoby rafinovaného cukru obmedzil veľmi pomalý začiatok zberu cukrovej trstiny v Brazílii, ktorá je najväčším producentom tejto komodity na svete, ale aj zníženie vývozu bieleho cukru z Indie a konflikty na Blízkom východe a v severnej Afrike.
Informovala o tom agentúra Reuters.
1 dan pa

