Aktuality


AGRO: Kyjev vyviezol v júli/auguste 1,8 mil. ton obilia, o 22 % medziročne menej


Kyjev 5. septembra (TASR) - Ukrajina vyviezla v júli a auguste, prvých dvoch mesiacoch sezóny 2011/2012, okolo 1,8 milióna ton obilia, o 22 % medziročne menej. Oznámila to dnes Ukrajinská agrárna konfederácia. Podľa jej riaditeľa Serhyja Stojanova sú dôvodom vysoké vývozné clá, ktoré neumožňujú ukrajinskému obiliu dostatočne konkurovať ruskej produkcii, ktorá sa po minulom suchom roku opäť vracia na zahraničné trhy.

Napriek žiadostiam farmárov, ako aj informáciám ministerstva poľnohospodárstva z minulého týždňa, sa ukrajinská vláda rozhodla ponechať vývozné clá v platnosti. "Vývozné clá ostávajú v platnosti aj naďalej," povedal novinárom na tlačovej besede Anatolij Rozgon z ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva. Pritom ešte minulý týždeň ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Prysjažňuk informoval, že ministerstvo navrhlo zrušenie vývozných ciel, aby podporilo export obilia.

V júli Ukrajina nahradila pôvodné vývozné kvóty na obilie vývoznými clami, pričom tie by mali ostať v platnosti do 1. januára budúceho roka. Vývozné clo na pšenicu dosahuje 9 %, nie však menej ako 17 eur za tonu. V prípade jačmeňa je to 14 %, no nie menej ako 23 eur/tona a v prípade kukurice 12 %, ale nie menej ako 20 eur/tona.

Kyjev plánuje vyviezť z novej úrody, ktorú očakáva na úrovni 51 miliónov ton, zhruba 20 až 25 miliónov ton. V predchádzajúcom roku vyviezla Ukrajina 12,7 milióna ton obilia.

1 dan pa