Začiatky podnikania na Slovensku sú ťažké. Naozaj? II

V druhej časti nášho mapovania slovenskej start-upovej scény sa pozrieme na ďalšie zaujímavosti a aktérov v oblasti podpory začínajúcich podnikateľov. Mnohí z nich sa už dávnejšie objavujú v našej ponuke Zaujímavé linky, iných sme tam teraz pridali.

Začneme Európskou úniou, keďže aj veľa súkromných aktivít na tomto poli je popretkávaných kontaktmi či financovaním z rôznych európskych zdrojov. Európska únia považuje podnikateľov za hnaciu silu hospodárskeho rastu v Európe. „Viac podnikateľov znamená viac pracovných miest, viac inovácií a viac konkurencieschopnosti. Stať sa podnikateľom a zrealizovať svoju víziu si vyžaduje veľké množstvo osobného úsilia a rizika. Podnikatelia sú hrdinami súčasnosti,“ hovorí eurokomisár pre priemysel a podnikanie Antonio Tajani. Pozrite si niektoré ťažiskové iniciatívy. Ďalšie informácie môžete nájsť aj tu.

  • JEREMIE (Spoločné európske zdroje pre veľmi malé až stredné podniky) podporuje využitie nástrojov finančného inžinierstva na zdokonalenie prístupu MSP k finančným prostriedkom pomocou intervencií štrukturálnych fondov.
  • Horizon 2020 (Program Európskej komisie pre výskum, vývoj a inovácie) s rozpočtom viac ako 70 miliárd eur na obdobie rokov 2014 až 2020 je prioritným nástrojom EÚ, ktorého cieľom je podporovať ekonomiku prostredníctvom inovácií. Je administrovaný z Bruselu, bez alokácií pre jednotlivé členské štáty. Jednou z prekážok pre slovenských žiadateľov preto môže byť schopnosť komunikovať v angličtine. Okrem toho sa stávajú účastníkmi súťaže na úrovni celej únie, kde šancu uspieť majú iba najlepší.
  • COSME (Európsky program pre konkurencieschopnosť malých a stredných podnikov) má na obdobie 2014 – 2020 rozpočet 2,3 miliardy eur. Cieľom je zvýšiť prístup MSP k finančným zdrojom, podporovať podnikateľov a ich internacionalizáciu a zlepšovanie podnikateľského prostredia.
  • Enterprise Network Europe je najväčšia sieť na podporu podnikania, inovácií a výskumu v Európe a združuje vyše 600 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby vo vyše 50 krajinách. Jej skúsenosti a služby sú bezplatne dostupné pre všetky spoločnosti na Slovensku.

Podpora začínajúcich podnikov je o dvoch veciach - peniaze a znalosti, resp. skúsenosti. Dnes už nemusíte financie zháňať iba v banke alebo čakať na zverejnenie vhodnej grantovej výzvy, resp. na to, či vôbec peniaze z týchto zdrojov dostanete. Pozrite si niekoľko zaujímavých projektov, ktoré pomoc začínajúcim podnikateľom ponúkajú v rôznych variáciách. Samozrejme, nie sú to všetky možnosti. Startup scéna na Slovensku sa rýchlo vyvíja a to je určite dobrá správa. Zatiaľ, napríklad, nemáme overený ekvivalent crowdfundingových portálov typu Kickstarter alebo Indiegogo. Existuje však už niekoľko projektov v okolitých krajinách vrátane Českej republiky. Vybrali sme tento. Na túto tému si pozrite aj tento článok. Alternatívne pohľady na finacovanie aj tu alebo tu.

  • Neulogy Ventures založili podnikatelia s cieľom poskytnúť rozbehový kapitál a podporu začínajúcim podnikateľom s ambíciou uspieť na svetových trhoch. Svoje know-how pre investované firmy zakladá na dlhoročných skúsenostiach s podnikaním a investovaním do technologických firiem, či už vlastných, alebo skúsenostiach siete úspešných podnikateľov zo Slovenska aj mimo neho.
  • Združenie mladých podnikateľov Slovenska bolo založené ako organizácia združujúca slovenských podnikateľov do 40 rokov. Hlavným dôvodom vzniku bola nedostatočná pozornosť venovaná podpore mladej generácie podnikateľov, v ktorej je budúcnosť podnikania na Slovensku. Vzhľadom na to, že mladým ľuďom nechýbajú dobré nápady, ale hlavne skúsenosti, kontakty a kapitál, má ZMPS ambíciu vykonávať najmä aktivity, ktoré pomôžu zlepšiť tento stav. Vybrané projekty: Klub podnikateľských anjelov, Ideamart.
  • The Spot je iniciatíva skupiny zanietencov pre startupy na Slovensku. Vytvára priestor, v ktorom sa môžu stretávať všetci kreatívni a inovatívni ľudia s podnikavým duchom. Môžu tu spolupracovať, navzájom si pomáhať a inšpirovať sa. Pomáha im rozbiehať svoje podnikanie a neustále sa posúvať vpred.
  • Startitup je štartovacou čiarou pre množstvo mladých ľudí. Takých, ktorí chcú zatriasť týmto svetom a ukázať že aj na Slovensku a v Čechách sú šikovní ľudia. Startitup je taktiež výnimočný tým, že je v ňom všetko zadarmo. Od nájdenia kvalitného freelancera pre start-up, cez listovanie a odpromovanie start-upu až po možnosť získať pracovnú pozícu v start-upe.
  • Wayra je príležitosť pre ľudí a firmy s dobrými nápadmi, ako svoje podnikateľské plány zrealizovať. Jeho hlavným cieľom je podpora inovatívnych technologických projektov a pomoc s uplatnením na trhu. Úspešné projekty získajú pomoc pri realizácii, vrátane technickej a komerčnej podpory pri ďalšom rozvíjaní svojich nápadov, či firmy. Firmy tiež získajú prístup k ďalším podnikateľom v rámci siete Wayra Akadémií po celom svete.

Na budúce prestavíme niektoré úspešné slovenské start-upy.

ek
Obrázok: freeimages.com