Horizon 2020 vypísal desiatky nových výziev, Slovensko zaostáva

Program Európskej únie Horizon 2020 je nástupcom končiaceho sa 7. Rámcového programu v programovacom období 2014-2020. Zatiaľčo Slovensko žiada o výnimky, aby dočerpalo prostriedky z rokov 2007-2013, Horizon už na začiatku otvoril obrovské možnosti aj pre podnikateľov. Je tu však niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť.

Slovenskí podnikatelia môžu prostredníctvom programov administrovaných domácimi inštitúciami tento rok očakávať posledné výzvy predchádzajúceho programovacieho obdobia. V súčasnosti sú, napríklad, otvorené výzvy v rámci Programu rozvoja vidieka. Opäť sa otvárajú možnosti použiť prostriedky štátu a únie na modernizáciu fariem ale aj na projekty zamerané na pridávanie hodnoty do poľnohospodárskych produktov.

S rozpočtom viac ako 70 miliárd eur na obdobie 2014-2020 je Program Európskej komisie pre výskum, vývoj a inovácie Horizon (horizont) 2020 prioritným nástrojom EÚ, ktorého cieľom je podporovať ekonomiku prostredníctvom inovácií. Je administrovaný z Bruselu, bez alokácií pre jednotlivé členské štáty. Jednou z prekážok pre slovenských žiadateľov preto môže byť schopnosť komunikovať v angličtine. Okrem toho sa stávajú účastníkmi súťaže na úrovni celej únie, kde šancu uspieť majú iba najlepší.

Dobrý podnikateľ však vidí predovšetkým príležitosti. A tie sú v programe Horizon 2020 obrovské. Hneď od začiatku sú k dispozícii desiatky otvorených výziev v rôznych oblastiach. Firmy a výskumníci na Slovensku sú pri čerpaní eurofondov často zavalení administratívnymi povinnosťami. Riadenie Horizontu je neporovnateľne jednoduchšie a efektívnejšie. Reporting a hodnotenie projektov je na báze 12-18 mesačných cyklov. Program navyše rešpektuje bežnú riadiacu prax organizácií. Okrem toho ponúka aj finančne optimálny model. Predfinanovanie jednotlivých fáz projektov znamená pozitívum pre cashflow realizácie. Zvyšných 10% je doplatených po skončení projektu a odovzdaní záverečnej správy. Aktivity sú podporené dotáciou až do výšky 100% nákladov, vrátane paušálnych výdavkov 25%.


ek
Zdroj: http://www.h2020.sk/ - Slovenský portál pre inovácie