Aktuality


Wienk: O tej korupcii hovoríme, ale nie je veľkou prioritou vlád


Bratislava/New York/Berlín/Viedeň 7. decembra (TASR) - Jedným z cieľov Medzinárodného dňa boja proti korupcii, pripadajúceho na 9. decembra, je upozorniť verejnosť na problematiku korupčného správania a zároveň na úlohu Dohovoru OSN o boji proti korupcii v oblasti prevencie a odstraňovania tohto javu.

V celosvetovom rebríčku vnímania korupcie, ktorý každý rok pripravuje Transparency International (TI), je Slovensko na 66. mieste zo 183 hodnotených krajín. Je to piate najhoršie umiestnenie zo štátov Európskej únie. Za SR skončili horšie Taliansko, Rumunsko, Grécko a Bulharsko.

Výsledok reflektuje prácu vlád z roku 2010. Z krajín Vyšehradskej štvorky je na tom najlepšie Poľsko na 41. mieste. Maďarsko figuruje na 54. pozícii a Česká republika na 57. mieste. Najčistejšími krajinami sú Nový Zéland, Dánsko a Fínsko. Naopak, najskorumpovanejšími sú Severná Kórea a Somálsko, informovala TASR 1. decembra Slavomíra Šatníková z Transparency International Slovensko.

Vláda premiérky Ivety Radičovej v Programovom vyhlásení vlády SR z júla 2010 v časti 4.2. Vnútorný poriadok a bezpečnosť konštatovala, že boj proti korupcii bude patriť medzi hlavné priority vlády SR. Vláda SR 10. augusta tohto roku schválila strategický plán boja proti korupcii na Slovensku. Ústredné orgány štátnej správy a viaceré úrady a inštitúcie by mali v priebehu najbližších rokoch vykonať analýzu a následne prijať všetky potrebné opatrenia s cieľom maximálne znížiť korupciu na Slovensku. Premiérka Iveta Radičová 10. augusta uviedla, že korupcia je "chobotnica, pavučina, ktorou je nielen SR priam spútaná a omotaná". Programová riaditeľka Aliancie Fair-Play (AFP) Zuzana Wienk pre TASR 1. decembra vyjadrila obavy, že "pádom tejto vlády padol aj tento nový strategický plán". Podľa Wienk je "smutnou správou o Slovensku, že nemáme kontinuitu", ale výmenou vlády ako by sa mali diať veci znova na zelenej lúke. Ani ľudia, ktorí zastrešujú verejnú správu, nezostávajú na svojich pozíciách, ale sú politicky nominovaní a politicky dosadzovaní. Programová riaditeľka AFP vyslovila názor, že hlavný problém Slovenska spočíva v tom, že tu neexistuje skutočná politická vôľa priniesť zásadnú zmenu. Politická vôľa sa za posledný rok prejavila v tom, že vláda začala zverejňovať zmluvy na internete, čo je podľa Zuzany Wienk konkrétny krok, ktorý mohol pomôcť v boji proti korupcii, lebo ľudia, médiá i mimovládne organizácie sa ľahšie dostávali k informáciám, čím mohli ľahšie ako predtým kontrolovať vládu. "Ale obávam sa, že o tej korupcii hovoríme, ale ona nie je veľkou prioritou vlád a politických reprezentácií a nebude sa na ňu veľmi prihliadať v bežnej politike", uviedla.

Programová riaditeľka AFP sa nazdáva, že na Slovensku sa Medzinárodný deň boja proti korupcii nevyužíva v dostatočnej miere. Ak taká organizácia ako OSN zaradila Medzinárodný deň boja proti korupcii do kalendára svojich dní, potom tým spoločnosti niečo vážne hovorí, naznačila. Na druhej strane, aj keby sa potenciál tohto dňa využil naplno počas celých 24 hodín, situácia sa na Slovensku nezmení. Ak chceme korupciu na Slovensku odstraňovať, musí sa to stať súčasťou každodenného života, nielen ľudí, ale aj verejných inštitúcií. Avšak na Slovensku korupcia nie je problém len štátnych inštitúcií, ale ľudia korupciu často využívajú ako taktiku svojho prežitia, uviedla. "Poznám prípady ľudí, ktorí sa postavili za dobrú vec a oznámili korupciu, alebo nezákonné konanie, a boli za to veľmi tvrdo potrestaní," dodala.

"Minimálne si myslím, že spoločnosť je citlivejšia na túto tému, minimálne existujú skupiny v spoločnosti, ktoré tlačia na to, aby sa situácia zmenila. Teraz je otázkou, kedy príde čas, keď vyhrajú. Zatiaľ sú na Slovensku v menšine," dodala.

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii č. 58/4 z 31. októbra 2003 vyhlásilo 9. december za Medzinárodný deň boja proti korupcii. Poukazuje na nevyhnutnosť zaoberať sa problematikou korupcie, jej potláčaním na všetkých úrovniach - od globálnej až po miestnu.

Dohovor OSN o boji proti korupcii bol podpísaný na Konferencii na vysokej úrovni v Méride v Mexiku, ktorá sa konala v dňoch 9.-11. decembra 2003. Účinnosť nadobudol 14. decembra 2005.

Za Slovensko ho 9. decembra 2003 v Méride podpísal minister spravodlivosti SR. Národná rada SR uznesením z 15. marca 2006 schválila Dohovor a prezident SR ho ratifikoval 25. apríla 2006.

Pre Slovensko nadobudol dohovor účinnosť 1. júla 2006.

Zdroje: www.unodc.org, www.un.org, www.genpro.gov.sk, www.un.org (Bibliotheque Dag Hammarskjöld), www.oecd.org, www.minv.sk/?korupcia, www.olaf.vlada.gov.sk, http://fair-play.sk/index.php

20 roi